ULUSAL VERİTABANLARI

LEXIQUAMUS VERİTABANI

Birçok basılı sözlüğün taranmasıyla hazırlanmış LEXIQAMUS adlı bu elektronik sözlük, Osmanlı Türkçesi harfleriyle yazılmış kelimeleri okumada ve anlamlarını bulmada kullanılabilecek önemli bir kaynaktır.

Erişim Bağlantısı

 

 


LEXPERA MEVZUAT VE İÇTİHAT VERİTABANI

LEXPERA Yeni Nesil Hukuk Bilgi Sistemi, hukuki araştırmalarınızı online olarak yapabilmeniz için tasarlanmış, kullanımı kolay ve kapsamlı bir Hukuk Bilgi Sistemi’dir. LEXPERA bilgi işleme teknolojisi ile dizayn edilmiş sistemde, farklı hukuk kaynakları içerisinde daha hızlı arama yapar ve daha fazla kaynağa erişebilirsiniz. Sistemde şu bilgi kaynaklarına erişim sağlanmaktadır:

  • Güncel Mevzuat: Kanunlar, KHK’lar, uluslararası antlaşmalar, tüzükler, yönetmelikler, tebliğler, genelgeler, kurul kararları ve diğer mevzuat, geçerlilik durumları günlük olarak kontrol edilerek sunulmaktadır.
  • İçtihat: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları.
  • Literatür: Tam metin hukuk kitapları, makaleler, kanun yorumları ve bibliyografik bilgiler.
  • Sözleşme ve Dilekçe Örnekleri: Çeşitli konularda yüzlerce sözleşme örneği.

Erişim Bağlantısı

 

 


 

Hukuk Türk

HUKUK TÜRK Veritabanı

Mevzuata ilişkin ayrıntılı bilgiler veren bir hukuk veritabanıdır.

 


 

Kanunum

KANUNUM Veritabanı

Kanunum.com, kendi bünyesinde geliştirdiği metinsel arama teknolojileri ve güncellenen mevzuat ve içtihat veritabanı sayesinde güvenilir hukuki bilgiye daha hızlı ulaşmanızı sağlayan bir çevrimiçi hukuk araştırma servisidir.

 

 


 

ULUSAL AÇIK ERİŞİM VERİ TABANLARI

 

 

 

Dergi Park

Dergi Park Veritabanı

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. Dergi park 2.022 dergi ve 322.184 makaleyi araştırmacıların hizmetine sunmaktadır.

 


 

ULAKBİM Keşif

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır. TR Dizin’in içeriğini oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından dergi değerlendirme kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

 


 

TÜİK Kütüphanesi

TÜİK tarafından yayınlanan bir çok kitaba elektronik ortamda erişim sağlayan bir portaldır.

 

TÜRKİYE AKADEMİK ARŞİVİ (HARMAN)

2016 yılında TÜBİTAK ULAKBİM’de geliştirilen Türkiye Akademik Arşivi (Harman), ulusal arşivler, dergiler (veri sağlayıcılar) ile arama motoru servisleri (servis sağlayıcılar) arasında ilişki kurarak, uluslararası standartlara uygun olarak gereksinim duyulan içeriğe erişim sağlayan üst veri harmanlama yazılımıdır. Ulusal Kurumsal Açık Arşiv içeriklerinin üst verilerinin harmanlanması ve yayınlara Harman adresi üzerinden erişimin sağlanması amaçlanmaktadır.

 


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Bilgi İşlem Başkanlığı - 2013