Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Emine Sare AYDIN
27. Dönem İstanbul Milletvekili
Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi
Adres: Ana Bina B Blok Z.Kat Oda: 172/B
Telefon: +90 (312) 420 63 68 +90 (312) 420 63 69
Faks: +90 (312) 420 52 19
 
Özgeçmiş

Doç Dr. Emine Sare AYDIN

1975, Zonguldak doğumlu aslen Bayburtlu, Muzaffer, Ayşe.

Akademisyen; İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü birincilikle bitirdikten sonra ABD Indianapolis Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde ön lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Perdue Üniversitesinde başladığı doktora eğitimine Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde devam etmiş ve yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünde Öğretim Üyesi ve İTİCÜ AB Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörlüğü yapan Aydın, İTİCÜ Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurucu müdürü olarak görev yaptı. Türkiye - AB İlişkileri, milliyetçilik, kimlik, göç ve kadın politikaları alanında akademik çalışmalar yaptı. İş hayatına 2006 yolunda Dubai İslam Bankası Türkiye temsilcilik ofisinde başlayan Aydın, İBB'nin kurmakta olduğu AB müdürlüğünün çalışmalarında yer aldı, 2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti AB Müşavirliği görevi kapsamında kıdemli program yürütücülüğü yaptı. 2013 yılında kuruculuğunu yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve KADEM Vakfının Kurucu Genel Başkanı oldu ve 2 dönem başkanlığını yürüttü. Demokrasi Çalışmaları Grubu, İstanbul AB Platformu ve Türkiye Demokrasi Çalışmaları Platformu ve mevcutta Türkiye Delegasyonu Başkanlığını yürüttüğü W20`nin (Kadın-20) öncüleri arasında yer aldı.

AB tarafından desteklenen birden fazla projenin yürütücülüğünü yapan Aydın, 50 genç Türk Hukukçunun AB Hukuk sistemini tanımalarına yönelik geliştirdiği projesiyle AB'nin en başarılı projeler listesinde yer aldı. İstanbul Kalkınma Ajansının ilk kadın odaklı projesine imza atan Aydın, çalışan kadının güvenliğini esas alan projesine İSTKA tarafından ödül verilmiştir. Üniversitede görev yaptığı dönemlerde kadın girişimciliği, sivil toplum diyaloğu, kırsal kalkınma, Suriyeli sığınmacıların entegrasyonuna ilişkin AB ve kamu destekli projelerde yöneticilik yaptı. Siyasi yaşamına 2006 yılında AK PARTİ Kadın Kollarında MKYK Üyesi olarak başladı ve 4 yıl çalıştı. AK PARTİ İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olarak 3 yıl görev yaptı. Meclis çalışmalarının yanında sivil toplum çalışmalarına devam eden Aydın, Uluslararası Göç ve Mülteciler Derneği'ni (İMRA) kurmuş ve başkanlık görevini üstlenmiştir. Çalışmalarında göç ve kalkınma ilişkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Aydın, ayrıca G20'nin alt komitesi olan W20'nin (Kadın-20) Türkiye Delegasyon Başkanlığını yürütmektedir.

İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Aydın, 1 çocuk annesidir.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki