Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Serap YAŞAR
27. Dönem İstanbul Milletvekili
(10 / 102, 461, 682, 977, 981, 982) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu Üyesi
 Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi
Adres: Halkla İlişkiler Binası 2.Kat 2 Nolu Banko Oda: F209
Telefon: +90 (312) 420 62 96 +90 (312) 420 62 97
Faks: +90 (312) 420 24 17
E-Posta: serap.yasar@tbmm.gov.tr
 
Özgeçmiş

Av. SERAP YAŞAR

1965 yılında Darende'de doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Pervin'dir.

İlk, Orta ve Lise öğrenimini Adana'da tamamladı.1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Akabinde İstanbul Barosu'na kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

1993-1997 yılları arasında Fransa'da Université de Nancy 2'de Fransızca öğrenimine ve Strasbourg Science Humain Fakültesi Türkoloji bölümüne devam etti. Bu süre içinde insan hakları, özellikle de çocuk hakları ve mülteci sorunlarıyla ilgilendi.1997 yılından itibaren Türkiye'de insan hakları ve mülteciler konusunda hukuk danışmanlığı ve sivil toplum örgütlerinde avukat olarak çalıştı. 2001 yılında AK Parti Kurucular Kurulu'nda 4 kadın hukukçudan biri olarak yer aldı. AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurullarında aralıksız görev yaptı. MİAD Yönetim Kurulu'nda iki dönem yer aldı. Serbest avukat olarak çalışmaktayken 26. Dönemde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Fransa Dostluk Grubu Başkanlığı, Adalet Komisyonu Üyeliği ve 2017- 2019 yıllarında AKPM Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıç Seçim Komisyonu Üyeliği ve iki dönem AKPM Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonu Başkan Yardımcılığı yaptı.

Serap Yaşar 27. Dönem Türkiye-Kamboçya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Üyesi, AKPM Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonu Üyesi, AKPM Avrupa'da Kayıp, Mülteci ve Göçmen Çocuklar Başlıklı Raporun Raportörü, AKPM Eşitlik ve Ayrımcılığı Önleme Komisyonu Üyesi ve AK Parti Genel Merkez Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesidir.

Fransızca ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Evli ve iki çocuk annesidir.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki