Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Yaşar YAKIŞ
23. Dönem Düzce Milletvekili
Adres:
Telefon:
Faks:
E-Posta: yasar.yakis@tbmm.gov.tr
 
Özgeçmiş

Yaşar Yakış, Ağustos 1938'de Düzce Akçakoca'da doğdu. Baba adı Halim, anne adı Ayşe'dir.

Büyükelçi; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nda değişik görevlerde bulunduktan sonra, NATO Savunma Kolejine devam etti. NATO Daimi Temsilciliği ve Şam Büyükelçiliği Müsteşarlığı görevlerine getirildi. DPT'de İSEDAK Koordinasyon Bürosunu kurdu ve Başkanlığını yaptı. Riyad Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Kahire Büyükelçisi ve BM nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu. Suudi Hükümeti tarafından "Kral Abdülaziz" nişanı, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından "Ordine della Stella della Soliderieta Italiana-Commendatore" liyakat nişanını aldı. Dış politika konularında yurtiçi ve dışında çok sayıda makalesi yayınlandı. AK Parti Kurucu Üyesi oldu.

22. Dönem Düzce Milletvekili. 58. Hükümet'te Dışişleri Bakanlığı yaptı. 22 ve 23. Dönem'de Türkiye-AB KPK Üyesi ve TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı oldu.

Çok iyi düzeyde Fransızca ve İngilizce, iyi düzeyde Arapça bilen Yakış, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki