TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Emekten, küçük köylüden, tüketiciden, halktan, ülkenin zenginliklerinden yana tarım politikasının, kısa, orta, uzun vadeli perspektiflerle ortaya konmasını biran önce talep ediyoruz." dedi.

07 Haziran 2017 Çarşamba 12:45

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Emekten, küçük köylüden, tüketiciden, halktan, ülkenin zenginliklerinden yana tarım politikasının, kısa, orta, uzun vadeli perspektiflerle ortaya konmasını biran önce talep ediyoruz." dedi.

Sarıbal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin birçok tarım ürününü ithal ettiğini ve AK Parti iktidarları döneminde sulama yatırımlarının azaldığını, tarım ürünleri üretiminin düştüğünü öne sürdü.

Tarımsal ham madde de ithalatın ihracatın 6 katına ulaştığını belirten Sarıbal, 2003-2016'da toplam gıda maddeleri ve tarımsal ham madde ithalatının 171 milyar doları aştığını vurguladı.

Tarımdaki sorunları çözmenin mümkün olduğuna işaret eden Sarıbal, "Emekten, küçük köylüden, tüketiciden, halktan, ülkenin zenginliklerinden yana tarım politikasının, kısa, orta, uzun vadeli perspektiflerle ortaya konmasını biran önce talep ediyoruz. Dileriz dışarıdan hiçbir tarım ürünü almadan halkımızın karnını 1980'lerde olduğu gibi yeterli ve dengeli besleriz." ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in dün akşam verdiği iftara katıldığını ve Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin Çelik'e "Yakında ithal zeytinle iftar açma ihtiyacı duyacaksınız" diyerek, tasarıdan vazgeçilmesini istediğini anlattı.

Çelik'in de bu sabah zeytin üreticileriyle buluşacaklarını söylediğini aktaran Sarıbal, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Zeytin mi daha önemli, tesis mi daha önemli?" sözlerini anımsatarak, "Sayın Başbakan bana iki bin yıllık, 500 yıllık, 250 yıllık bir fabrika söyleyebilir misiniz? O zeytin, Başbakan'ın söylediği tesislerden bir milyon kat daha kıymetli ve değerlidir." diye konuştu.

En eski fabrikalar arasında, 95 yıllık şeker fabrikaları bulunduğunu anlatan Sarıbal, şeker kanununda değişiklik yapılarak, mısırdan elde edilen şurubun kotadan çıkarılacağını, buna ilişkin hazırlık yapıldığını ileri sürdü.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.