Konu:Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan operasyona ilişkin AK PARTİ Grubu adına açıklaması
Yasama Yılı:5
Birleşim:62
Tarih:23/02/2015


Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan operasyona ilişkin AK PARTİ Grubu adına açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) - Değerli Başkan, sayın milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

OKTAY VURAL (İzmir) - İyi ki bu terfi etmemiş ha! İyi ki almışsınız bunu ha!

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - Sözlerime başlamadan evvel, 21-22 Şubat tarihinde Süleyman Şah Türbesi'nin ve Saygı Karakolu'nun taşınması, bir diğer adıyla "Şah Fırat Operasyonu" sırasında yaşanan elim kaza sonucunda hayatını kaybeden şehidimiz Başçavuş Halit Avcı'ya Allah'tan rahmet, ailesi ve silah arkadaşlarına sabır ve metanet dilerim.

Değerli milletvekilleri, malumunuz, Süleyman Şah Türbesi Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin büyükbabası Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşlarının bulunduğu mukaddes bir varlığımızdır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu Süleyman Şah, amcası Sultan Melikşah'ın kardeşi Tutuş'la yaptığı savaşta burada vefat etmiştir. Bu topraklar ise Yavuz Sultan Selim zamanında 16'ncı yüzyılda yeniden fethedilmiştir.

Değerli milletvekilleri, 1921 yılında Fransa ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması'nın 9'uncu maddesine göre, Süleyman Şah Türbesi ve üzerinde bulunduğu Caber Kalesi Türk toprağı olarak sayılmıştır. Suriye sınırları içerisinde Türkiye'nin toprağı olarak uluslararası anlamda kabul edilen tarihî bir türbe özelliği taşımaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, görevli personel sayısını bir süre önce artırarak 50 civarında personel görevlendirmiştir. Personelin yarısı Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bordo berelilerden, diğer yarısı da astsubaylarımızdan ve subaylarımızdan oluşmaktadır.

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, bilindiği üzere, Suriye sınırları içerisinde bulunan, uluslararası hukuk temelinde anlaşmalarla kayda geçirilmiş bir Türk toprağıdır. Türbe ve müştemilatı, Caber Kalesi eteklerinde ilk yapım tarihinden bu yana bir dizi yıkım, taşınma ve yeniden inşa faaliyetleri geçirmiştir. Son olarak, baraj inşaatı nedeniyle 1975'te sınırlarımızdan 37 kilometre uzaklıktaki Münbiç ilçesinin Karakozak köyüne taşınmıştır. Suriye'de devam eden çatışmalar ve süregelen istikrarsızlık ortamı mukaddes bir değerimiz olan Süleyman Şah Türbesi'nin, Saygı Karakolu'nun ve büyük bir fedakârlık ve kahramanlık örneğiyle burayı bekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin güvenliğine yönelik ciddi bir risk oluşturmuştur. Bilhassa son dönemlerde görülen zaruret üzerine gerekli tedbirlerin alınması uygun görülmüştür. Süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri de zaman zaman bu tür kararlar alarak büyükelçiliklerini veya konsolosluklarını daha emniyetli ve güvenli bölgelere taşıyabilmektedir. Hükûmetimiz 76 milyon vatandaşımızın emniyet ve refahından doğrudan sorumlu olarak Şah Fırat Harekâtı'nı planlamış ve icra etmiştir. Millî harekât olarak icra edilen bu harekât kapsamında hiçbir ülkeye bilgi verilmemiş ve PKK, IŞİD ve YPG gibi terör örgütlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri gerekli ve yeterli güvenlik tedbirlerini de almıştır.

OKTAY VURAL (İzmir) - Vay!

YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ (Ankara) - Ne yaptınız, askeri geri çektiniz.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - Manevi emanetlerin korunması ve Silahlı Kuvvetler mensuplarımızın güvenliklerinin alınması için...

OKTAY VURAL (İzmir) - Senin Genelkurmay Başkanı da istifa etsin.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - ...Türk Silahlı Kuvvetlerine direktif verilmiştir.

Değerli milletvekilleri, başarılı operasyonun ayrıntılarından bahsetmek gerekirse...

OKTAY VURAL (İzmir) - Genelkurmay da, Millî Savunma Bakanı da istifa etsin.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - ...operasyon 21 Şubat Cumartesi günü saat 18.30 sularında başlamıştır. Bu operasyon için bilhassa gece saatleri tercih edilmiştir. Zira, bölgede gerek YPG unsurları gerekse IŞİD unsurlarının gece saatlerinde harekât kabiliyetlerinin daha az oluşu göz önünde bulundurulmuştur. Öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, insansız hava araçları, termal kameralar ve bazı özel teçhizat ile bir dizi operasyon düzenlemiştir. 18.30 sularında Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nda bulunan bölgeden bir tim Genelkurmay Başkanlığımızın Görüntü İzleme Merkezine görüntü aktarmaya başlamıştır. Karargâhta Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi içinde bir operasyon merkezi oluşturulmuş ve buradan bu görüntüler takip edilmeye başlanmıştır. Operasyonun sevk ve idaresini buradan Sayın Başbakanımız bizzat kendisi takip etmiş ve yönetmiştir. Şanlıurfa'da bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından çıkan Süleyman Şah operasyonunun birlikleri Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan saat 21.00'de çıkış yapmışlardır. Tank ve zırhlı personel taşıyıcılarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 araç ve özel birlikler Halep'in Münbiç ilçesine bağlı Karakozak köyü yakınlarındaki 10 dönümlük bir arazide bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na doğru ilerleyişe geçmişlerdir. Türkiye'den yirmi dört saat izlenen türbeye hareket eden özel birlikler, yola çıktığı andan itibaren insansız hava araçlarımız tarafından takibe alınmıştır. İnsansız hava araçlarımızdan elde edilen görüntüler Genelkurmay Başkanlığı Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezinde Sayın Başbakanımız, Millî Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve kuvvet komutanlarımız tarafından saniye saniye izlenmiştir. Diyarbakır'dan kalkan F16 uçaklarımız, operasyon süresince muharebe hava devriyesi görevleri kapsamında verilecek her türlü görevlere hazır olmak üzere havada hazır beklemişlerdir. Bomba ve füze yüklü savaş uçaklarımız, sınır boyunca keşif uçucu yapmış, askerlerimize tehdit oluşturabilecek her türlü gruplara karşı da kesin olarak vur emri almışlardır. Türkiye sınırında konuşlandırılan fırtına obüslerinin yönü topçu kalkanı oluşturulmak için bölgeye çevrilmiştir.

Şah Operasyonu'na aralarında zırhlı araçların da olduğu yaklaşık 100 aracımız katılmış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin seçkin birliklerinin yer aldığı konvoydaki tank sayısı da yaklaşık 40 olarak kaydedilmiştir. İlaveten, operasyonda 572 personelle Suriye'ye giriş yapılmıştır. Operasyon planlanırken tankların ve birliklerin yaklaşık iki saatlik sürede Süleyman Şah'a ulaşması hedeflenmiş ancak IŞİD'in tuzaklaması nedeniyle asfalt yollar kullanılamayınca zırhlı birlikler ve tanklar devreye girmiştir. Fırat Nehri kıyısındaki Süleyman Şah'a çamurlu araziden tanklarımız ulaşıp türbenin güvenliğini sağlamışlardır. Daha önce yeri iki kez değişen türbede yer alan Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'ın ve 2 askerin naaşları dualar eşliğinde araçlara yüklenmiştir. Naaşlar dâhil türbe içerisindeki kıymeti eserler...

KEMALETTİN YILMAZ (Afyonkarahisar) - Tam bir pandomim yaşattınız, pandomim.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - ...herhangi bir saldırı hâlinde zarar görmemesi için çelik kasalara konulmuş, Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşları alınarak Türkiye'ye getirilmiş ve bir karargâhımızda koruma altına alınmıştır.

Ankara Antlaşması'ndan kaynaklanan haklarını kullanan Türkiye, Süleyman Şah Türbesi'nin geçici olarak yapılması planlanan sınırın 200 metre ötesindeki Suriye Eşmesi bölgesine tanklarını göndermiş ve 10 dönümlük araziyi çevirmiştir; tepenin bulunduğu hâkim noktaya konuşlanmış ve türbenin geçici olarak inşa edilmesi planlanan Suriye Eşmesi'ne törenle Türk Bayrağı çekilmiştir.

Değerli milletvekilleri, son derece başarılı bir operasyon daha gerçekleşmiştir. Bildiğiniz gibi, milletimizin Anadolu'ya yürüyüşünün öncüsü olan Kayı boyunun lideri Süleyman Şah'ın Fırat kenarında vefat etmesi, Caber Kalesi'ne defnedilmesi suretiyle orada bizim için son derece mukaddes bir mekân oluşmuştur.

Ben, bu uğurda kahramanca görev yapan askerlerimizi büyük bir özveri ve emekle çaba harcayan kuvvet komutanlarımızı, Genelkurmay Başkanımızı, Millî Savunma Bakanımızı ve bizzat sevk ve idaresini başarıyla yürüten Sayın Başbakanımızı yürekten kutluyor, huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sayın Başbakanımızın da ifadesiyle, Şah Fırat Operasyonu bizim için bir onur gecesidir.

YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ (Ankara) - Ya bırak, "şah mat" oldunuz.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - Aziz bayrağımız Suriye semalarında ebediyete kadar dalgalanmaya devam edecektir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Sözlerime son verirken, merhum Mithat Cemal Kuntay'ın şu dizeleriyle sözlerime son vermek istiyorum.

KEMALETTİN YILMAZ (Afyonkarahisar) - Ancak şiir okursunuz, başka bir şey yapmazsınız siz.

ŞİRİN ÜNAL (Devamla) - "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; / Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!"

Hepinize saygılarımı sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)