Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 1. Yasama Yılı
40. Birleşim 17/Şubat /2016 Çarşamba
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 94 sayfadır.

Enflasyon ve girdi fiyatları karşısında zor durumda olan çiftçimiz, tarım kredi kooperatiflerine, bankalara ve tarımsal sulamadan dolayı elektrik dağıtım şirketlerine olan vadesi geçmiş elektrik borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir.

3.- İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu ve 22 milletvekilinin, "Esedullah Timi" denen kişi veya kişilerin mahiyetinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi (10/98)

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Güneydoğuda sokağa çıkma yasağı ve operasyonların ardından, silahlı ve maskeli kişilerin duvarlara çeşitli tehdit ve intikam sözleri yazdığına ilişkin görüntüler basına yansımıştır. Bu kişiler, evlerin duvarlarına, dükkânların kepenklerine sloganlar yazarken, birden fazla noktada bu yazıların altına "Esedullah Timi" imzası atılmış durumdadır. Yazılan bu yazılar ve altındaki "Esedullah Timi" imzası bölge halkında tedirginlik yaratmış durumdadır. "Esedullah Timi" denen kişi veya kişilerin mahiyetinin öğrenilmesi ve halkın bilgilendirilmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğü'nün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğini arz ederim.

1)Mustafa Sezgin Tanrıkulu (İstanbul)

2)Namık Havutça (Balıkesir)

3)Mahmut Tanal (İstanbul)

4)Erkan Aydın (Bursa)

5)Gülay Yedekci (İstanbul)

6)Candan Yüceer (Tekirdağ)

7)Kadim Durmaz (Tokat)

8)Ali Haydar Hakverdi (Ankara)

9)Zeynel Emre (İstanbul)

10)Şerafettin Turpcu (Zonguldak)

11)Atila Sertel (İzmir)

12)Onursal Adıgüzel (İstanbul)

13)Gürsel Erol (Tunceli)

14)Musa Çam (İzmir)

15)Gamze Akkuş İlgezdi (İstanbul)

16)Didem Engin (İstanbul)

17)Melike Basmacı (Denizli)

18)Özkan Yalım (Uşak)

19)Tekin Bingöl (Ankara)

20)Zülfikar İnönü Tümer (Adana)

21)Haydar Akar (Kocaeli)

22)Okan Gaytancıoğlu (Edirne)

23)Aytuğ Atıcı (Mersin)

Gerekçe:

Güneydoğu'da uzun süredir devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyonların ardından, silahlı ve maskeli kişiler duvarlara çeşitli tehdit ve intikam sözleri yazarken çekilmiş video görüntüleri de yayınlanmıştır. Bu kişiler, evlerin duvarlarına, dükkânların kepenklerine, "Kurdun dişine kan değdi, korkun", "Türksen övün değilsen itaat et", "Kanımız aksa da zafer İslam'ın" gibi sloganlar yazılmıştır. Bu sloganların altında ise Esedullah Timi imzası bulunmaktadır. Son olarak, Şırnak'ın İdil ilçesinde özel harekatçı polislerin operasyon sonrasında havaya ateş açarken tekbir getirip sloganlar attığı 'kutlama' görüntüleri de yayınlanmıştır. Faili meçhul cinayetler Türkiye'nin kanayan yarasıdır. JİTEM adı verilen yapılanma Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da pek çok faili meçhul cinayete karışmıştır. Bu konudaki hatıralar canlı iken insanların evlerine Esedullah Timi imzalı tehditkâr sloganların yazılması toplumsal barışın altına dinamit koymaktadır. Bu Esedullah Timinin kimlerden oluştuğu, hangi talimat ile kurulduğu ya da polis içerisinde resmiyeti olmayan bir oluşum olup olmadığı gibi soruların cevaplarının kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bu timin JİTEM gibi faaliyet gösteren bir tim olma olasılığı beraberinde pek çok soru işaretini ve toplumsal kaygıyı getirmektedir. Güvenlik güçlerinin görevlerinin sınırları anayasa ve mevzuat ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırların dışına çıkan güvenlik güçleri toplumsal barış ve ülkenin huzuru için tehlike oluşturmaktadır. Tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre yaşam hakkı en temel haktır. Devletin bunu koruması en temel görevidir. Vatandaşların bir kısmının yaşamlarından endişe duyması Hükümet için utanç kaynağı olmalıdır. "Esadullah timleri burada" şeklindeki yazıların, personelin maksadını aşarak intikam duygusuyla hareket ettiğine dair kuşkular uyandırmaktadır. Beyaz Toros'la tehdit ederek vatandaşın acılarını hatırlatan siyasi iktidarın bu yaşananlarda payı vardır. İçişleri Bakanlığı gerçekleştireceği sıkı denetimle bu hak ihlallerinin önüne geçebilecektir. Yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü kamuoyunun aydınlatılması için Meclis Araştırması açılması elzemdir.

BAŞKAN - Bilgilerinize sunulmuştur.

Önergeler gündemdeki yerlerini alacak ve Meclis araştırması açılıp açılmaması konusundaki görüşmeler, sırası geldiğinde yapılacaktır.

20

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki