TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ARINÇ TÜRK-BULGAR TİCARET VE SANAYİ ODASI TARAFINDAN ONURUNA VERİLEN AKŞAM YEMEĞİNE KATILDI..


Arınç, yemekte yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin 75 milyonluk iç pazarının yanı sıra, sunduğu bölgesel açılım ve işbirliği olanakları, Bulgar ihracatçı ve yatırımcıları bakımından değerlendirilebilecek ciddi bir potansiyel içermektedir." dedi.

22 Haziran 2006 Perşembe 19:45

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye ve Bulgaristan'ın, ticaret ve yatırım alanında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için çabalarını aksatmadan yürütmelerini istedi.

TBMM Başkanı Arınç ve Bulgaristan Parlamento Başkanı Georgi Pirinski, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odasının verdiği akşam yemeğine katıldı.

Arınç, yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye-Bulgaristan arasındaki ilişkilerin her alanda ilerleme kaydettiğini ve karşılıklı çıkarların örtüştüğü bir ortaklığa dönüştüğünü belirterek, Bulgaristan'ın NATO üyeliği ve iki ülkenin AB üyelik perspektifinin, bu ortaklığın stratejik boyuttaki ana unsurlarını teşkil ettiğini söyledi.

İlişkilerin gelişmesinde ekonomi ve ticaretin özel öneme sahip olduğunu kaydeden Arınç, bu alanda değerlendirilmesi gereken ciddi potansiyel bulunduğunu belirtti.

Arınç, karşılıklı ticaret ve yatırımların gelişmesini engelleyen faktörleri ortadan kaldıracak siyasi iradenin gerçekleştirilmesinin, hükümet ve yasama organlarının sorumluluğunda olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

''Bu alanda Türkiye ve Bulgaristan, resmi planda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için çabalarını aksatmadan yürütmek durumundadırlar. Ticari ve ekonomik ilişkilerin çok daha üst seviyeye taşınmasında, işadamlarımız kilit rol oynamaktadır. Resmi verilere göre Bulgaristan'da kayıtlı firma bakımından 2 bin 500 ile en üst sırada Türk firmaları yer almaktadır. Son dönemde TOBB'un da desteğini alarak profesyonel bir yönetim anlayışıyla faaliyetlerine hız kazandırdığını öğrendiğim Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odasının hiç şüphesiz en büyük dayanağı, bu Türk firmaları olacaktır.

Öte yandan, Bulgaristan'ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında geçen yıl Türkiye'yi ikinci sıraya taşıyan ve bu yılki verilere bakıldığında bunu sürdürdüğü görülen Bulgar işadamlarının da bu oluşumun diğer destek noktasını oluşturacağına inanıyorum.''

Bulgaristan Parlamento Başkanı Georgi Pirinski de iki ülkenin ticaret hacminin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu gelişmede iki ülke parlamentolarının önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Pirinski, Bulgaristan Parlamentosunun, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesine büyük önem verdiğini kaydetti.


*TBMM Başkanı Arınç'ın, Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından onuruna verilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmanın tam metni "İLGİLİ DOKÜMANLAR" bölümünde yer almaktadır..
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.