TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ AKSÜNGER'İN BASIN TOPLANTISI…


Erdal Aksünger: "TT Net'in işbirliği yaptığı Phorm firması kişisel bilgileri depoluyor. İnternet üzerinden hem izleniyor, hem de fiili olarak fişleniyorsunuz"..."TT Net, firma ile olan anlaşmasını ve uygulamayı derhal durdurmalıdır."

14 Kasım 2012 Çarşamba 12:00

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Bilgisayar Mühendisleri Odası temsilcileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, TT Net'in AB sınırlarında yasadışı hale gelen Phorm adlı firmayla 4 ay önce işbirliği yaptığını, ancak firmanın profil izleme yoluyla kişisel bilgileri depoladığını öne sürdü. Aksünger, TT Net'in bu anlaşma ve uygulamasını derhal durdurması gerektiğini savundu.

Türkiye'nin önemli sayıda abone sayısına sahip TT Net'in 4 ay önce Phorm firması ile anlaştığını, firmanın kişisel eğilimleri profillediğini söyleyen Aksünger, "Bu durum, kişisel bilgilerin ve tercihlerin gizliliği ilkesine aykırıdır ve ciddi bir hak ihlalidir. Phorm sizin izniniz olmadan gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar ve doldurduğunuz formlar üzerinden bilgilerinizi depoluyor. Böylece, internet üzerinden hem izleniyor hem de fiili olarak fişleniyorsunuz" dedi.

Phorm firmasının daha önce de İngiltere ve Güney Kore'de faaliyet gösterdiğini ancak gelen tepkiler nedeniyle bu ülkelerden ayrıldığını ve kişisel mahremiyet konusunda duyarlılığın az olduğu Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde faaliyetlerine devam ettiğini savunan Aksünger, "Phorm'un karanlık yüzü finansal raporlara da yansıyor. Londra Borsası rakamlarına göre şirket şu ana kadar 250 milyon dolar zarar etmiş. Ve halen faaliyetlerine devam ediyor. Bu dikkat çekicidir" diye konuştu.

Erdal Aksünger, firmanın Türkiye'deki varlığına Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı vasıtasıyla son verilmesi ve TT Net'in anlaşmasının durdurulması gerektiğini savundu. Aksünger, "Bu kurumların ve iktidarın vizyonu varsa, bu firmanın faaliyetleri yasaklanmalıdır" dedi.

Uygulamanın kişisel veri güvenliği açısından da yasalara aykırı olduğunu söyleyen Aksünger, "Firma BTK izniyle insanları fişliyor. Bilgiler depolanıyor, belki de başka yerlere servis ediliyor. Bu bilgiler, gizli servislere mi iletiliyor?" diye sordu.

Bir soru üzerine Aksünger, konunun bazı sivil toplum kuruluşları tarafından BTK'ya da iletildiğini belirtti. (12:00)

Meltem SALİMOĞLU

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.