Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 4. Yasama Yılı
47. Birleşim 16 Şubat 2021 Salı

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 56 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
2014'te İsrail'in 1 askerini Hamas kaçırdı. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Kerry, o askerin serbest bırakılması için bizimle ve Katar'la irtibata geçti; Hamas'ı arayalım, İsrail'in askeri bırakılsın diye.

Bu ve benzer olayları biz dünya kamuoyunda duyuyoruz, takip ediyoruz. Her ülke kendi askerini, polisini korumak için elinden geleni yapıyor, tüm olanaklarını seferber ediyor ancak şunu da belirteyim: O asker, o polis sade bir yurttaş değil, bir devletin onurudur değerli arkadaşlar. (CHP sıralarından alkışlar) Bilhassa İsrail'in bu konudaki hassasiyeti malumunuzdur, 1 İsrail askeri için çok çaba sarf ediyorlar. Ben kendi kendime şöyle düşünüyorum: "Holokost"ta milyonlarca Musevi katledildi. Bizim için 1 can çok değerlidir diye düşünüyor olabilirler, çok çaba sarf ediyorlar.

Peki, biz Osmanlı-Rus Harbi'nden başlayarak Balkan Harbi'nde, Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'de, Hicaz'da, Yemen'de, Sina çöllerinde vatan evlatlarımızı kaybetmedik mi? Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'de vatan evlatlarımızı kaybetmedik mi? Kurtuluş Savaşı'nda; Sakarya'da, Dumlupınar'da, Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde evlatlarımızı kaybetmedik mi? Analar evlatsız, evlatlar babasız kalmadı mı değerli arkadaşlar? Bizim askerimiz, bizim Mehmetçik'imiz İsrail'in askerinden, İngiliz'in askerinden, Amerika'nın askerinden daha mı az değerli? (CHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Beş yıldır, altı yıldır neyi beklediniz? Beş yıldır, altı yıldır diller lal, kulaklar sağır, gözler kör. Dünya, kendi askerini kurtarmak için her türlü operasyonu, diplomasiyi, her türlü yolu kullanırken iktidar, 23 Haziran İstanbul seçimleri için terör örgütü reisi Abdullah Öcalan'dan mektup getirdi, mektup! Madem böyle olanaklarınız vardı, niye bizim askerimiz için -istihbarat bunun için var- bu 13 askerimiz için, şehidimiz için bu olanakları kullanmadınız? Niye bunu gelip burada anlatmıyorsunuz?

Yine, Sayın Hulusi Akar'ın dediği gibi, eğer 13 asker ve polisimizle ilgili devletin elinde istihbarat varsa -böyle bir açıklama yaptı- öyle anlaşılıyor -Türk Silahlı Kuvvetlerinin elinde nokta operasyonlar için çok özel birlikler var; Özel Kuvvetlerin MAK taburu var mesela, Jandarmanın İçişleri Bakanlığına bağlandığı JÖAK'ı var, SAT komandaları var Deniz Kuvvetlerinin- yani dünyaya ilan eder gibi "Sürprizim var." diyecek Cumhurbaşkanı, davulla zurnayla operasyona gideceksin; böyle bir şey olur mu? Dünyada var mı? Sessiz sedasız olur böyle operasyonlar.

Değerli arkadaşlar, bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız, vermek zorundasınız, vermek zorundasınız. (CHP sıralarından alkışlar)

Şimdi soruyorum: Başarısız olduğunu Cumhurbaşkanının kürsüden ilan ettiği bu operasyonun sorumluluğunu kim alacak, bu çocukların hesabını kim verecek? Sayın Soylu, Sayın Akar, size soruyorum. Altı yıldır çocuğunun yolunu gözleyen, bayram yapmayan, düğüne gitmeyen, yüzü gülmeyen -şehit haberini almış- gözlerinde yaş, konuşamayan şehit anasını AK PARTİ kongresine canlı bağladınız; ağlamaktan konuşamıyor. Yani empati yoksunu "şahsım" verecek o zaman bunun hesabını değerli arkadaşlar. (CHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız. Bırakın aya gitmeyi, galaksiler arası yolculuk yapsanız arkadaşlar bu utançtan, bu ayıptan kurtulamayacaksınız.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (CHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına ikinci söz, Bilecik Milletvekili Sayın Yaşar Tüzün'e aittir.

Buyurun Sayın Tüzün. (CHP sıralarından alkışlar)

CHP GRUBU ADINA YAŞAR TÜZÜN (Bilecik) - Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gara Operasyonu hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz almış bulunuyorum, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, bu acının tarifi yok, bu yasın sizi bizi yok; hepimizi ilgilendiren, ortak, Türkiye'mizi ilgilendiren temel bir konuyu konuşuyoruz. Öncelikle, gerek bu operasyonda gerekse geçmiş operasyonlarda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT, Emniyet mensubu arkadaşlarımıza ve tüm sivillere Allah'tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun diyorum.

Ancak, bu konulara bugün büyük bir merakla hazırlanırken, sistemin iki Bakanı yani Hükûmetin bakanı değil, iktidarın bakanı değil çünkü "Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi" diyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin yani sistemin bakanları dünyada eşi ve benzeri olmayan bir Parlamento konuşması gerçekleştirdiler. Yürütme, yasamaya her zaman hesap verir ama bugün sistemin iki bakanı yasamadan hesap sorar şekilde bir konuşma yaptılar; bunun hiçbir parlamentoda eşi ve benzeri yoktur. Sistemin iki bakanının yapmış olduğu konuşmayı da kendilerinde hak olarak görmemelerini bir yasama üyesi olarak temenni ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli arkadaşlar, bu temel konunun iki farklı aşaması var; birinci aşaması, 2015 ile operasyon arasında neler yapılmalıydı, Hükûmetin değil sistemin bakanları hangi girişimlerde bulunmalıydı? Bu konulara bir açıklık getirmemiz gerekiyor. Birincisi: Bu vatan evlatlarının serbest bırakılması için Hükûmet olarak, Başbakan olarak ve Cumhurbaşkanı olarak neler

24

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki